Stars and flowers – Wszyscy jesteśmy z plastiku

Spotkania z kulturą niepopularną OFF ROAD Łomża 25 października 2019. Na festiwalu zaprezentowałem instalację Stars and flowers w wersji zmodyfikowanej. Pokaz miał formę performance, niestety moja czujność dokumentalisty została chwilowo uśpiona i nie nagrałem wideo z samego wydarzenia. To co pozostało to skromna dokumentacja fotograficzna. A wszystko działo się na Starym Rynku przed Galerią pod Arkadami. Podziękowania za zaproszenie dla Krzysztofa Zemło oraz Przemysława Karwowskiego z Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych w Łomży. W trakcie pokazu jako tło muzyczne posłużyły kompozycje Paula Kwitka.
Kilka zdań wyjaśnienia: Stars and flowers to wielowątkowa instalacja upcycling art o zabarwieniu ekologicznym. Część doświadczalnego cyklu instalacji powstałych na bazie plastikowych butelek, drewna, metalu oraz fragmentów odblaskowych banerów pozyskanych w procesie recyklingu. „Wszyscy jesteśmy z plastiku” to zdanie powtarzałem wielokrotnie. Ale o co w nim chodzi? To proste i dość dosadne określenie naszej rzeczywistości. W minionych czasach mieliśmy epoki: kamienia, brązu, żelaza itp. Obecnie żyjemy w epoce plastiku. „Chodzimy w nim, mieszkamy w nim, jeździmy w nim, jemy w nim.” Jesteśmy od niego uzależnieni a co gorsza plastik jest już częścią nas. Przenika do naszych ciał poprzez jedzenie i picie z plastikowych pojemników czy butelek. Wszyscy jesteśmy z plastiku to zdanie odnosi się do naszej fizycznej rzeczywistości ale ma też swój podtekst psychologiczny. Bywamy (jesteśmy) sztuczni, kierowani przez szybko zmieniającą się modę, reklamę i social media.

P.S. Usłyszałem ostatnio bardzo ciekawe zdanie: „Jeżeli rozejrzysz się dookoła siebie i nie znajdziesz w swoim otoczeniu plastikowych przedmiotów to znaczy że jesteś w ściśle chronionym rezerwacie przyrody”

Autor: matyjaszewski

Artist / Sculpture / Land art / Site-specific art / Happening / Travel

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s