OKNA KONTROLNE | Wernisaż 7.11.2014

Wernisaż wystawy rzeźby OKNA KONTROLNE
Akademickie Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka”
Lublin, ul. Radziszewskiego 16

Kilka słów na temat wystawy.

Jest to wystawa rzeźby ale jak Państwo widzą nie jest to rzeźba w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Opisując swoje prace często używam określenia obiekty przestrzenne. Dzieła te znajdują się na pograniczu kilku dyscyplin sztuk plastycznych. Można doszukać się w nich, oprócz rzeźby oczywiście, takich definicji jak: relief, instalacja, scenografia, tkanina.

Inspiracją do stworzenia tych obiektów był FERETRONY. Przenośne rzeźby oraz obrazy używane podczas procesji kościelnych.  Część Państwa pewnie widziała dość zabawny film na serwisie internetowym YouTube pt. Tańczące Feretrony z Wejherowa. Przedziwna lokalna tradycja na Kaszubach. Feretrony, sztandary, procesje … to swego rodzaju teatr który skupia największą ilość osób „na widowni” a widownia ta jest jednocześnie częścią przedstawienia. Tego rodzaju inspiracje były już obecne w sztuce polskiej. Najlepszym przykładem są sztandary Władysława Hasiora i jego procesja po polach wsi Łącko w 1973 r. Miałem wtedy dwa lata. Przypominam że Łącko znane jest z wybornej śliwowicy i leży na południu Polski w dolinie Dunajca. Moim nawiązaniem do twórczości Hasiora jest obecny na wystawie SZTANDAR CEROWANY.

Pracując nad Oknami kontrolnymi stworzyłem 9 obiektów. Ostatnie okno dość masywne, przybrało formę kamiennej drabiny. Te kamienie to istotny elementem mojej twórczości. Zwożę je z całej Polski, są one swego rodzaju pamiątką z podróży. Mam wśród nich:

  • otoczaki z bieszczadzkich potoków
  • kamienie wyjęte z jeziora Śniardwy na Mazurach
  • jak i zbierane na Lubelszczyźnie, np. ze wsi Dys

Ostatnim obiektem jest KLATKA która przyjmuje formę ołtarza. Klatka to instalacja zbudowana z dwóch europalet. Europalety są dla mnie symbolem globalizacji, standaryzacji, ujednolicenia produktów i LUDZI! Cel jest jeden, szybki i łatwy transport produktu do supermarketu gdzie następuje sprzedaż.

OKNA KONTROLNE to okna przez które jesteśmy obserwowani – kontrolowani. Wychodząc od sfery sacrum, gdzie kontrolę nad nami sprawuje wiara, doszedłem do sfery profanum. Wpływy i kontrola rynku globalnego. Moda, reklama a ostatnio bardzo popularne portale społecznościowe np. Facebook.

Wystawą tą chciałem Państwu zwrócić uwagę że jesteśmy stale obserwowani i kontrolowani a kontrola ta przybiera coraz bardziej fizyczną i wymierną formę. Dawniej była to kontrola duchowa – spojrzenia bogów i świętych z obrazów wieszanych na ścianach. Dzisiaj kamery miejskiego monitoringu.
Zastanówmy się czy nasze otoczenie jest jeszcze nasze?
Czy w dobie globalizacji nie staliśmy się towarem?
I tym optymistycznym akcentem chciałbym zakończyć moją mowę.

Zachęcam do rozmów indywidualnych przy lampce wina.
Wystawę uważam za otwartą.

Sławek Matyjaszewski
http://www.matyjaszewski.art.pl

 

DSCF5749 DSC_2717 DSC_2719 DSC_2709 DSCF5718 DSCF5784

Reklama

Autor: matyjaszewski

Artist / Sculpture / Land art / Site-specific art / Happening / Travel

2 myśli na temat “OKNA KONTROLNE | Wernisaż 7.11.2014”

  1. jestem kamieniofilką i uwielbiam drewno więc pana rzeźby łączące te tworzywa, są jak zmaterializowanie i zintensyfikowanie moich…hmm…”emocjonalnych parafilii „, przewiązane jutową nicią która nota bene też jest mi bliska. ciesze się, że znalazłam pana blog w przestrzenie matriksu. pozdrawiam!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: